Dünyada helal gıda pazarı bu nedenle büyüyor

Asel Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, helal gıdanın dünyadaki yükselişine dikkat çekti.
Kategori: GÜNDEM
Okuma: 1.880 kez
Yayın Tarihi: 25.09.2017 Pazartesi 12:35:00
PAYLAŞ

Helal gıdanın önemine ve dünyadaki yükselişine dikkat çeken Asel Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 2017-2021 yılları arasını kapsayan küresel helal gıda pazarına projeksiyon tuttu.

Helal gıda tüm dünyada sadece Müslümanların değil doğal beslenmek isteyenlerin de tercihi oluyor. Türkiye’de helal gıda alanındaki tek uluslar arası etkinlik olan Helal Expo’yu gerçekleştiren Asel Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, yaptığı açıklamada, İngiliz kökenli pazar araştırma analistlerinin önümüzdeki dört yıl boyunca küresel helal gıda pazarının istikrarlı bir şekilde büyüyeceğini ve sadece Birleşik Krallık’ta 2021 yılına kadar yılda yüzde 16'ya yakın bir büyüme oranı öngörüldüğünü söylüyor.

Yunus Ete’ye göre sağlık ve hijyen konusunda giderek artan endişeler tüketicilerin tüketim kalıplarını etkilerken, helal gıdaların sağlık ve hijyen faydaları, gayri Müslümanlar arasında kabul seviyesini ve helal gıdalara olan talebi artırıyor. Buna ek olarak, gıda kalitesinin standardı, helal onaylı gıdaların hijyen ve temizlik garantisi vermesi, helal etiketinin gıdaların hijyenik bir tarzda üretildiğini ve temiz tüketilebileceğini garanti etmesi gıda pazarındaki payının güçlenmesine vesile oluyor.

Helalde kolay gıdalara talep artacak

Asel Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, önümüzdeki yıllarda helal gıda pazarında etkili olacak en yeni trendlerden birinin kolay gıdalar için artan talepler olacağına değiniyor. Müslüman ülkelerdeki tüketicilerin yaşam standartları, biçimleri ve harcanabilir gelirlerindeki iyileşme ile kolay kullanımı, paketlenmiş gıdalar için satın alma ve talepleri yükseltiyor. Pişirme kolaylığı ve kısa hazırlık süresi gibi faktörler paketlenmiş gıdaların özellikle çalışanlar, bekarlar, gençler ve çocuklar arasındaki segment popülaritesini artırıyor.

Helal gıdada beyaz ve kırmızı et ürünleri şimdilik önde

Asel Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 2016 yılında et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri segmentinin büyük paya sahip ve helal gıda pazarına hakim olduğunu ifade ediyor; “helal yetiştirilen ve kesilen hayvanların kanında toksin ve bakterilere rastlanmayışı, önümüzdeki yıllarda bu pazar segmentinin büyümesine katkıda bulunan önemli bir faktör olacak” öngörüsünde bulunuyor. “Buna ek olarak, özellikle Müslüman ülkelerdeki tüketicilerin artan satın alma gücü ve önceden pişirilmiş ve kullanışlı gıdaların giderek artan tercihi, bu pazar kategorisinin büyümesine de katkıda bulunacak” diyor.

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR